www.home-life-balance.pl

Złodzieje czasu.

Wstajesz przed 6( a raczej zmartwychwstajesz), potem karmisz jedno dziecko, drugie dziecko. Międzyczasie ubierasz je, wstawiasz pranie, robisz kawę, sprzątasz kuchnię, wyprawiasz Starszego do przedszkola. Przebierasz młodszą Latorośl( bo nastąpiła konieczność wyższa), przerzucasz pranie do suszarki, biegniesz rozładować zmywarkę i przypominasz sobie o kawie i śniadaniu( swoim!), które według zaleceń powinnaś zjadać godzinę po wstaniu. Patrzysz na zegarek a tam… 9.30!!! I tak oto w porze drugiego śniadania zabierasz się za pierwsze, jesz go w piżamach( nie zdążyłaś się jeszcze ubrać) i z brudnymi zębami( tego też nie zdążyłaś!!). Jeżeli podobnie wygląda i Wasz poranek, a cała reszta wcale nie jest lepsza? Oznacza to jedno:

Ktoś kradnie Wam czas!

No bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że w ciągu dnia budzisz się nagle z poczuciem braku kilku godzin? Czas jest chyba jedyną rzeczą , która potrafi przelatywać nam swobodnie przez palce. Jest też jedyną rzeczą, której nie da się kupić. Próbując rozwiązać problem ” braku czasu” u siebie, postanowiłam przeszukać Internet i tak oto znalazłam kilku ZŁODZIEI. Czytaj uważnie, być może któreś z nich rozgościło się i u Ciebie.

zlodzieje czasu- home-life-balance.pl

Złodziej czasu- kto to? co to?

Jak czytamy w encyklopedii zarządzania:

Złodziej czasu to coś, co uniemożliwia nam ukończenie ważniejszego i pożytecznego zadania. Złodzieje czasu to czynności, które pochłaniają dużo czasu, ale nie rekompensują odpowiednimi korzyściami włożonego w nie wysiłku.

Innym słowy, są to wszystkie czynniki, które przeszkadzają nam w wykonaniu naszych założonych zadań. W efekcie czego nie jesteśmy w stanie realizować swoich zadań w sposób terminowy. Złodzieje czasu odwracają naszą uwagę od wyznaczonego celu. Następnie kierują ją na zupełnie inne tory( niestety całkiem przyjemne). W efekcie czego zapominamy o naszych zadaniach. Więcej o tym dlaczego ulegamy złodziejom czasu przeczytacie na blogu Mariusza Tomaszewskiego w artykule: Pożeracze Czasu, czyli kto kradnie Twój czas i dlaczego im ulegasz?.

złodzieje czasu- home-life-balance.pl

Dlaczego dajesz się okradać?

Paradoksalnie im więcej wolnego czasu mamy, tym czujemy, że nam go brakuje. To nie przypadek. Złodzieje czasu to inteligentne bestie. Wiedzą, że masz go dużo i czyhają na każdą cenną sekundę Twojego życia. To co dla Ciebie wydaje się być niewidoczne( czasu nie da się zobaczyć), dla nich jest niczym góra złota, albo konwój z czystą gotówką.  Z wolnym czasem jest tak, jak wygrana w totka. Jeżeli mamy go bardzo dużo i nie potrafimy go korzystnie ulokować, po chwili okazuje się, że zaczyna nam go brakować. Nie strzeżone i źle ulokowane minuty i sekundy to dla Złodziei Czasu łakomy kąsek.

Rysopis złodziei.

W skład bandy złodziei czasu wchodzi kilku naprawdę groźnych i przebiegłych przestępców:

Don Telewizor

Ten niezwykle przebiegły przestępca ma ogromne zasięgi, pod przykryciem super przyjaznego urządzenia potrafi ukraść naprawdę wiele czasu. Według badań przeprowadzonych przez Nielsen w 2019 roku, Polacy spędzają przed telewizorem średnio 4 godziny 16 minut i 4 sek( więcej na temat badań przeczytasz w artykule Telewizję w 2019 roku oglądaliśmy krócej. Królował Polsat, ale TVP ma też powód do zadowolenia na businessinsider.com.pl) Czujesz, że nie masz czasu? Już wiesz, kto zabiera Ci ok. 4 godzin dziennie. To nie wszystko. Nie musisz przy nim siedzieć żeby pracować wolniej i mniej efektywnie. Wystarczy, że ” chodzi w tle”.

Padre Telefone

Padre Telefone- złodzieje czasu- home-life-balance.pl

Równie niebezpieczny co jego brat Telewizor. Telefony to urządzenia z którymi się generalnie nie rozstajemy. Cały czas są w naszym zasięgu ręki. Służą do wielu rzeczy. Od dzwonienia i pisania wiadomości, po przeglądanie Internetu, robienie zdjęć czy granie. Sama osobiście nie jestem w stanie wyjść z domu bez telefonu. Jak podają badania:

Ponad 60 proc. osób w wieku od 15 do 35 lat nie rozstaje się ze smartfonem w ciągu dnia. Urządzenia towarzyszą nam wszędzie – podczas spotkań towarzyskich, w toalecie i w sypialni (deklaracja 82 proc. Polaków)”

Polak nie wypuszcza smartfona z rąk, 82 proc. śpi z telefonem(telepolis.pl)

Oczywiście rzadko zdarza się żebyśmy spędzali przy telefonie ciągiem kilka godzin, jednak gdyby zsumować wszystkie pojedyncze wejścia od rana do nocy, to uzbiera się kilka dobrych godzin.

Rodzeństwo: Fejs, Insta, Twete

portale społecznościowe, złodzieje czasu- home-life-balance.pl

Media społecznościowe już od dawna opanowały nasze życie. Codziennie obserwujemy, dajemy lajki, oglądamy insta stories. Dostęp do nich obecnie jest tak łatwy, że korzystamy z nich cały czas.  Według raportu Digital 2019, przeprowadzonego przez: Hootsuite i We are social,  Polacy średnio spędzają w sieci 6h ,22 minuty.  6 godzin to dużo myślicie? Ciekawe, że w ciągu dnia w ogóle tego nie czujemy.

Bałagan

Twórczy chaos, jak o nim niektórzy mówią zdecydowanie nie sprzyja w wytężonej pracy. Ilu z Was mówiło, że ” Wezmę się za pracę/ naukę tylko najpierw odkurzę pustynie.”? Szczerze mówiąc, to było najczęściej powtarzane przeze mnie zdanie podczas sesji. I nigdy mi się tak dobrze nie sprzątało domu jak wtedy gdy miałam jakiś dedline na studiach.

Miss Plotka

miss plotka- home-life-balance.pl

Ta Pani to naprawdę niebezpieczny pożeracz czasu. Niby taka niewinna, zadzwoni zapytać się co u nas słychać, a później okazuje się, że 1,5 godziny przesiedzieliśmy przy telefonie. Oczywiście to nic złego rozmawiać z innymi, ale w momencie gdy sprzątamy czy pracujemy jest to nie na miejscu. Miss Plotka wie, że jesteśmy głodni lokalnych informacji i z chęcią nam je sprzeda za zaledwie kilka godzin. Sprytnie prawda?

Kolejki i Korki

Przeciętny mieszkaniec Warszawy spędza na dojazdach do i z pracy 8 godzin tygodniowo( przy założeniu, że pracuje 5 dni w tygodniu). Daje nam to w sumie około 415 godzin rocznie. To strasznie dużo czasu, prawda? Co więcej, czas spędzony na staniu w korku jest najbardziej zmarnowanym czasem.

Tapczanowy Leń pseudonim „Jutro”

Ile razy miałaś coś zrobić, ale odkładałaś to na potem, zaraz czy jutro?? Tapczanowy Leń jest bardzo sprytny. Jego motto : ” Jeżeli masz coś zrobić, zrób to po jutrze, będziesz mieć 2 dni wolnego”. Często do spółki działa z Don Telewizorem i Padre Telefonem. Jeżeli raz nas nawiedzi bardzo trudno jest się go pozbyć.

Jak widać złodzieje czasu czekają na nas wszędzie i czychają na każdą cenną sekundę. Czas jest bardzo cennym zasobem, który mamy i nie możemy go pomnożyć. Nie da się dokupić czasu. Sukces osiągniemy tylko wtedy gdy odpowiednio go zagospodarujemy.

Jak to wygląda u Was Drogie Czytelniczki? Znacie któregoś, czy może są jeszcze inni? Chętnie poznam Wasze sposoby na walkę z czasem.


Zobacz też:

Please follow and like us:

1 thought on “Złodzieje czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *