www.home-life-balance.pl

WOOP- zaprogramuj się na sukces.

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać.

Walt Disney

To naprawdę piękne słowa, które utwierdzają nas ciągle w przekonaniu, że warto jest snuć marzenia. Nie poznałam jeszcze człowieka, który by o czymś nie marzył. Czy jednak wszyscy decydują się podążać za swoimi marzeniami?

Teraz krótkie ćwiczenie:

Zamknij oczy, spróbuj wyobrazić sobie jedno ze swoich marzeń, to co chciałabyś osiągnąć w przyszłości, nie zależnie czy to bliskiej czy dalekiej. Widzisz to? Czujesz ten smak zwycięstwa z osiągniętego celu? Jak się czujesz? Teraz otwórz oczy. Pomyśl, jaki piękny by był świat gdybyśmy wszyscy posiadali możliwość do realizowania swoich marzeń. Gdyby na pstryknięcie palców pojawiała się przed nami nasza Chrzestna Wróżka i nasze marzenia stawałyby się prawdą.

Życie niestety nie jest bajką i aby osiągnąć swój cel potrzeba się trochę natrudzić.

Dzisiejszy post, będzie właśnie o realizowaniu naszych celów. A konkretnie o jednej z metod, która z pewnością pomoże nam do nich dążyć. Mowa tu o metodzie WOOP.


Z artykułu dowiesz się:


WOOP  czyli co to?

WOOP jest metodą służącą do programowania naszej podświadomości, tak aby ta sama dążyła do osiągnięcia naszych celów.

WOOP TO PRAKTYCZNA, OPARTA NA NAUKOWYCH DOWODACH STRATEGIA UMYSŁOWA, Z KTÓREJ MOŻNA SKORZYSTAĆ ABY OKREŚLAĆ SWOJE ŻYCZENIA I SPRAWNIE JE REALIZOWAĆ ORAZ SKUTECZNIE ZMIENIAĆ NAWYKI

WOOP jest akronimem angielskich słów: Wish, Outcome, Obstacle, Plan. Jej naukowa nazwa to Kontrastowanie Mentalne z Implementacją Intencji( MCII). Jest to strategia naukowa poparta 20 letnimi badaniami nad motywacją. Jej twórcą jest profesor psychologii z Uniwerystetu Nowojorskiego- Gabriele Oettingen, która udowadnia nam, że samo marzenie nie wystarczy aby osiągnąć zamierzony cel.

Dlaczego marzenia nie wystarczą?

www.home-life-balance.pl

” Marzyć każdy może”, ” Za marzenia się nie płaci”, okazuje się, że aby osiągać swoje marzenia nie wystarczy tylko optymistycznie patrzeć w przyszłość. Na pewno nie raz słyszałeś, żeby zaraz po przebudzeniu stawać przed lustrem i powtarzać sobie ” Dam radę, Uda mi się, Zrobię to!”. Dlaczego więc nadal stoisz w miejscu a plany pozostają w sferze marzeń?

Udowodniono, że ludzie którzy wyłącznie polegają na pozytywnej wizji przyszłości nie realizują swoich marzeń. Zbytni optymizm i pogrążanie się w marzeniach powoduje, że marzyciele zamiast zrobić pierwszy krok w kierunku celu, chodzą z głową w chmurach. Jak twierdzi twórca metody, to oderwanie od rzeczywistości, ciągłe rozmarzenie nie pomaga. Wręcz przeciwnie rozmarzenie powoduje, że nasz zapał do pracy maleje. Co więcej gdy na naszej drodze napotykamy przeszkody, łatwo się poddajemy. Tracimy nie tylko marzenia, ale też pewność siebie, wolę walki i optymizm, który miał być naszym paliwem.

Skoro optymizm pomaga to może warto zostać pesymistą? Nic bardziej mylnego. Pesymiści również nie mają łatwo. Ich problem polega na tym, że każde swoje marzenia kwitują zdaniem ” I tak się nie uda”. Zamykają się w swojej szarej rzeczywistości, sztywnych ramach i nie pozwalają zrobić kroku na przód. Z góry zakładają porażkę, nie wierzą w swoje siły. Pomyśl ile talentów umarło właśnie w ten sposób?

Rozwiązanie problemu realizacji planów leży więc po środku. Nie należy się skupiać tylko i wyłącznie na pozytywnym myśleniu i fantazjowaniu. Nie można również pozwolić na to, aby czarne myśli i strach przed porażką blokował nasze działania. Tylko zachowanie równowagi umożliwi nam zdobycie tego o czym marzymy.  Trwające prawie dwie dekady badania Gabriele Oettingen udowodniły, że aby osiągnąć sukces powinniśmy konfrontować ze sobą marzenia i realne związane z nimi przeszkody. Kluczem do sukcesu jest znalezienie sposobu, który pomoże pokonać nam wszelkie trudności.

www.home-life-balance.pl

Na czym polega?

Na tym właśnie polega stosowanie metody WOOP. Programujemy nasz mózg na realizację danego celu, jednocześnie próbujemy skonkretyzować wszystkie przeszkody jakie spotkamy na drodze do marzeń. Szukamy rozwiązań, przygotowujemy wyjścia awaryjne. Tym samym informujemy nasz mózg, że nie poddamy się tak łatwo i że nie braknie nam motywacji. Metoda WOOP polega więc tak na prawdę na poznaniu samego siebie. Poznajemy swoje mocne i słabe strony.

Dla kogo jest? I do czego służy?

Tak naprawdę, ta metoda będzie idealna dla każdego. Dla każdego, kto chce zmienić swoją przyszłość, zawalczyć o marzenia, zmienić nawyki. Można ją zastosować do każdej dziedziny życia. Do każdego marzenia. Nie ma określonych ram czasowych. Pomaga określić nam, które cele są dla nas ważne, a z których powinniśmy zrezygnować. Strategia ta pomoże nam:

  • zmienić swoje nawyki,
  • w walce z nadwagą,
  • z nauką,
  • osiągnąć cele zawodowe,
  • w walce z nałogiem czy depresją.
  • odbudowaniu więzi z partnerem czy rodziną,
  • itd.

O tym jak metoda WOOP pomoże zrealizować nasze noworoczne postanowienia przeczytasz tutaj: 4 Przyczyny, dlaczego wciąż nie dotrzymujesz noworocznych postanowień i 6 sposobów jak to naprawić.


Jak ją stosować w życiu?

Aby wprowadzić ją w życie nie musisz być doświadczonym psychologiem, czy spędzić u takowego wielu godzin na kozetce. Tą metodę może zastosować każdy. Warunek jest jeden: potrzeba zmiany.

Metoda ta opiera się na swobodnym myśleniu a nie na racjonalizacji tych myśli. Co ciekawe im częściej sięgamy po metodę WOOP, tym szybciej i łatwiej się nią posługujemy. Ale zacznijmy od początku.

Najpierw usiądź wygodnie. Znajdź miejsce w którym będziesz mógł zastanowić się nad swoimi potrzebami. Odsuń od siebie wszelkie rozpraszacze. Przygotuj kartkę i długopis, oraz na początek ok. 15- 30 minut( na początek wystarczy).

WISH- marzenie, cel

Teraz zacznij myśleć o swoich potrzebach, o marzeniach i celach które chciałabyś zrealizować. Pozwól myślom płynąć, Spisz każdy pomysł, który wpadnie Ci do głowy. Na racjonalizację przyjdzie jeszcze czas. Zanurz się w marzeniach, pozwól się sobie rozmarzyć.

Wypisałaś kilka pomysłów? super. W następnym kroku wybierz, cel do którego chcesz dążyć. Pamiętaj aby wybierać cele przede wszystkim realne. Podróż w kosmos byłaby niesamowitym przeżyciem, jednak jest mało prawdopodobna do zrealizowania dla zwykłego śmiertelnika. Ten punkt jest bardzo istotny, pomaga odkryć nam tak naprawdę czego oczekujemy od naszego życia.

Kiedy już poznamy swój cel, określmy ramy czasowe w których będziemy chcieli go zrealizować.

OUTCOME( pożądany wynik)

Zamknij jeszcze raz oczy i wyobraź sobie, że zrealizowałaś cel. Pomyśl jak się z tym czujesz? Jakie pozytywne skutki przyniosło Ci zrealizowanie marzenia. Wypisz wszystko.

OBSTACLE( przeszkoda)

Teraz ściąg różowe okulary. Spójrz na wszystko z dystansem i pomyśl jakie przeszkody staną Ci na drodze w osiągnięciu sukcesu. Musimy pamiętać, że nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Zazwyczaj wymyślając przeszkody skupiamy się za czynnikach zewnętrznych. Wypatrujemy wszystkiego co może nam przeszkodzić. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich przeciwności zewnętrznych, które mogą nas spotkać. Zdecydowną większość pokonujemy już na etapie wyboru naszego celu, podświadomie eliminując te marzenia, które są po za naszym zasięgiem.

W punkcie tym o wiele istotniejsze jest skupienie się na czynnikach wewnętrznych. Musisz odkryć swoje ograniczenia i wskazać jaki wpływ będą miały na osiągnięcie celu.  Zastanów się, czy przeszkoda nie leży po stronie Twojego zachowania. Niestety okazuje się, że sami dla siebie jesteśmy największą przeszkodą. Uświadomienie sobie swoich słabych stron pozwoli skutecznie z nimi walczyć. Daj sobie czas, to zadanie może okazać się naprawdę trudne. Zwłaszcza na początku. Wniknij w głąb siebie i spróbuj poszukać swoich słabości. Może dotyczą one jakichś nawyków? Może emocji?

PLAN

W ostatnim punkcie skup się na stworzeniu planu. Masz już swój jasny, konkretny możliwy do osiągnięcia cel, który przyniesie Ci wiele korzyści. Znasz wszystkie trudności jakie Cię po drodze mogą spotkać. Znasz swoje ograniczenia. Pozostaje więc nic innego jak ułożenie strategii. Stwórz plan A, B, C. Zastanów się kiedy i jaka przeszkoda może Cię spotkać.

Wszystko spisz.( Na początku pisanie pomoże Ci nabrać większego przekonania w słuszność planu, później możesz układać taki plan w głowie).

” Jeśli pojawi się przeszkoda X to zrobię Y aby ją pokonać.”

Nie wystarczy napisać ” przezwyciężę ją”. Plan wymaga konkretnych działań, które pomogą skutecznie przezwyciężyć trudności.

WOOP, home-life-balance.pl, hlbbyar

Jak widać, ćwiczenie to może przeprowadzić każdy i w zasadzie wszędzie. Nie potrzeba do niej skomplikowanych narzędzi. Mogą go stosować zarówno dzieci w wieku szkolnym jak i dorośli. Nie ma ograniczeń wiekowych, kulturowych, językowych.

Wdrożenie w życie metody WOOP da Ci pewność, że Twoja motywacja nie zmaleje a marzenia będą na wyciągnięcie ręki. W końcu przestaniesz chodzić z głową w chmurach i zaczniesz urzeczywistniać swoje marzenia.

Jeżeli chciałabyś więcej dowiedzieć się na temat tej metody, poznać szczegóły ba zachęcam do kupna książki, która z pewnością zmieni Twój sposób myślenia: WOOP. Skuteczna metoda osiągania celów- Gabriele Oettingen. Możecie ją kupić tutaj:

Aplikacja

Na sam koniec chciałabym Ci opowiedzieć o pewnej aplikacji. Szukając informacji na temat metody WOOP natrafiłam w sieci na wzmiankę o aplikacji, która bardzo ułatwi nam proces programowania podświadomości. WOOP app bo o niej mowa, jest to aplikacja stworzona po to by ułatwić nam wdrożenie jej w nasze życie. Aplikacja w całości oparta jest na założeniach metody WOOP.  Pomoże przeprowadzić Cię przez cały proces: Marzenia, Oczekiwania, Przeszkody i Plan. Dostępna jest w Google Play

Jak widzisz dążenie do realizacji marzeń nie jest łatwe, ale nie oznacza to, że nie jest warte zachodu. Okazuje się, że jeżeli ulokujemy swoje działania i zapasy motywacji w odpowiednim celu wszystko staje się możliwe. Metoda WOOP uświadamia nam wszystkie szczegóły naszej drogi po sukces. Pozostaje nic innego jak zrobić ten pierwszy krok i zacząć działać.

A Ty odważysz się sięgnąć po swoje marzenia?


Zobacz też:

Please follow and like us:

4 thoughts on “WOOP- zaprogramuj się na sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *