www.home-life-balance.pl

Urlop macierzyński- prawdy i mity

Gdy widzisz dwie kreski na teście ciążowym już pod skórą czujesz, że zbliża się nieznane. To tzw. ” Nowe„, już wkrótce wywróci Twój świat do góry nogami. Przed Tobą piękny czas, pełen radości i oczekiwania, ale też nie pozbawiony uczucia zaskoczenia, lęku. Przed Tobą wiele wyzwań, jednym z nich jest właśnie pogodzenie pracy zawodowej z wychowaniem dziecka? Co z pracą? Co z dochodami? Czy jest to w ogóle możliwe i na co mogę liczyć? Okazuje się, że młoda mama uzyskuje wiele nowych praw. Jednym z takich praw jest urlop macierzyński.

www.home-life-balance.pl

Z artykułu dowiesz się:


Urlop macierzyński co to?

Po pierwsze musisz zapamiętać, że nie ma czegoś takiego jak roczny urlop macierzyński. Jest to potocznie używana nazwa. W rzeczywistości na roczny okres sprawowania opieki nad dzieckiem składa się:

 • 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego
 • 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

W sumie daje nam to rok, podczas którego możemy opiekować się naszym maleństwem. Co więcej aby móc skorzystać z urlopu rodzicielskiego, najpierw trzeba wykorzystać urlop macierzyński.

Przysługuje on każdej kobiecie, która urodziła dziecko pod warunkiem, że była ona zatrudniona na umowę o pracę( nie ma znaczenia wymiar i czas trwania umowy).

Jeżeli przed urodzeniem dziecka jesteś zatrudniona na umowę na czas określony, również należy Ci się roczny urlop z tytułu urodzenia dziecka, o ile umowa pokrywa się z czasem trwania urlopu( jeżeli nie skończy się wcześniej). W takim przypadku przysługuje Ci prawo do wykorzystania całego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 52 tygodni, a co za tym idzie dalej masz prawo do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego.

Co ciekawe. Z urlopu macierzyńskiego możesz zacząć korzystać już przed porodem- maksymalnie 6 tygodni przed datą porodu. Oczywiście gdy już urodzisz urlop macierzyński skróci się o tyle dni ile wykorzystałaś przed urodzeniem dziecka.

 Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, z czego 14 tygodni przysługuje wyłącznie kobiecie i nie można ich pominąć. Po urodzeniu dziecka czeka Cię więc 14 tygodni obowiązkowego urlopu macierzyńskiego, z którego nie możesz zrezygnować i nikt nie może Ci go odebrać. Tak sytuacja wygląda gdy urodzisz 1 dziecko. Co jeśli spodziewasz się podwójnego czy nawet potrójnego szczęścia?

Czas trwania urlopu z tytułu urodzenia dziecka a liczba urodzonych dzieci.

www.home-life-balance.pl

Zasiłek macierzyński : ile wynosi i kto płaci?

Zasiłek macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które są zatrudnione i odprowadzają składki chorobowe. Kto jednak płaci?

Jeżeli jesteś zatrudniona w firmie w której pracuje mniej niż 21 osób zasiłek wypłacać będzie Ci ZUS. Jeżeli jesteś zatrudniona w większej firmie, to Twój pracodawca zobowiązany będzie wypłacić Ci należny zasiłek. On zaś już sam rozliczy się z ZUS-em.

ZUS wypłaci Ci zasiłek macierzyński nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.

Zasiłek macierzyński wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku( średnia z 12 miesięcy). Podczas przebywania na urlopie macierzyńskim otrzymasz więc całość pensji. Jeżeli w danej firmie pracujesz krócej niż rok, wysokość zasiłku oblicza się na podstawie średniej z pełnych przepracowanych miesięcy.

Jeżeli zdecydujesz się przedłużyć swój urlop macierzyński o urlop rodzicielski to masz dwie opcje:

www.home-life-balance.pl

Bez znaczenia czy zdecydujesz się na 1 czy na 2 opcję, w oby dwóch przypadkach finalnie Twoje wynagrodzenie będzie wynosić tyle samo. Istotne jest jednak termin złożenia wniosków o zasiłek.

W przypadku gdy złożysz wniosek w terminie czyli do 21 dni po porodzie, będziesz otrzymywała 80% pensji przez cały rok. Jeżeli jednak spóźnisz się z wnioskiem to wysokość Twojego zasiłku zostanie automatycznie ustalona na : 100% pensji przez pierwsze 20 tygodni i 60% pensji przez kolejne 32 tygodnie. Podsumowując jeżeli zależy Ci na takich samych, stabilnych dochodach w ciągu całego roku sprawowania opieki nad dzieckiem warto jest pilnować terminów.

Jak już pisałam wcześniej prawo do zasiłku macierzyńskiego mają również:

 • kobiety, które urodziły dziecko w czasie trwania urlopu wychowawczego,
 • które straciły pracę na skutek wygaśnięcia umowy czy też w skutek upadłości zakładu pracy, 
 • które straciły prawo do tytuł do ubezpieczeń społecznych podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Jakie złożyć dokumenty?

Najpóźniej do 21 dni po porodzie powinnaś złożyć u swojego pracodawcy wniosek o urlop macierzyński. Pamiętaj jednak, że jest to wyłącznie informacja dla pracodawcy, ponieważ prawo do urlopu i zasiłku otrzymujesz automatycznie po urodzeniu dziecka. Do wniosku powinnaś dołączyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i oświadczenie drugiego z rodziców o jego rezygnacji z korzystania z urlopu i zasiłku, podczas pobierania go przez 1 z rodziców.


Sprawdź też jak przygotować wyprawkę dla noworodka–>  „Sprawdzone- polecone”- Wyprawka dla noworodka. Nasze hity i totalne klapy.


Czy można pracować przebywając na urlopie macierzyńskim?

To bardzo częste pytanie, które sama zadawałam jeszcze kilka lat temu zostając po raz pierwszy mamą. Otóż to ku mojemu miłemu zaskoczeniu mama ma możliwość pracy na określonych warunkach.

Jeżeli mama jest zatrudniona na umowę o pracę, może Ona powrócić do pracy u swojego pracodawcy, najwcześniej po 20 tygodniach  urlopu macierzyńskiego. Aby podjąć pracę musisz złożyć u swojego pracodawcy wniosek nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy. Co więcej pracująca mama może wrócić do pracy wyłącznie na 1/2 etatu.  Zasiłek pomniejsza się wówczas o odpowiednią kwotę.

Dużo bardziej opłacalną sytuacją( według mnie) jest praca na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Wynagrodzenie takie nie wpływa w żaden sposób na wysokość zasiłku. Otrzymujesz więc zasiłek plus dodatkowe pieniądze. Pracę taką można podjąć w dowolnym momencie( nawet tuż po urodzeniu dziecka), oraz u dowolnego pracodawcy.

hlbbyar, urlop macierzyński, home-life-balance.pl

Urlop macierzyński a urlop ojcowski?

Wszystkie powyższe przywileje i zasady dotyczą mamy dziecka. Czy świeżo upieczony tata również może na coś liczyć? Oczywiście.

Ustawodawca zapewnia tacie 2 tygodnie tzw. urlopu ojcowskiego, który przysługuje mu niezależnie od urlopu macierzyńskiego, na którym przebywa mama i dziecko. Na wykorzystanie urlopu tata dziecka ma 2 lata i może go swobodnie podzielić na 2 części i wykorzystać wtedy kiedy będzie go potrzebować.

Co więcej tata ma również możliwość wykorzystać urlop macierzyński i rodzicielski, przysługujący mamie. Pierwsza część urlopu macierzyńskiego tj. 14 tygodni należy się wyłącznie mamie. Jednak po tym czasie rodzice mogą dzielić się opieką nad dzieckiem. Aby tak się stało mama dziecka musi złożyć u swojego przełożonego odpowiednie oświadczenie w którym przekazuje pozostałą część swojego świadczenia tacie dziecka. Ten natomiast musi złożyć wniosek u swojego pracodawcy o udzielenie urlopu tacierzyńskiego.

Tyle prawniczej gwary, czas na rzeczywistość.

www.home-life-balance.pl

Tak wygląda urlop macierzyński od strony prawnej. W rzeczywistości zastanawiam się, kto był tak kreatywny i nazwał ten czas urlopem. Rzeczywistość z maleńkim dzieckiem nie jest tak poukładana jak przepisy w Kodeksie Pracy.

Będąc na drugim już w życiu urlopie macierzyńskim jasno mogę stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej intensywnych okresów w moim życiu. Gdy urodziłam Juniora przeżyłam szok, musiałam szybko przestawić się na inny rytm pracy. Moje wyobrażenia o idealnym wychowywaniu dziecka i wszechogarniającej sielance legły w gruzach. Okazało się, że dzieci są co najmniej tak zajmujące jak słodkie. Odkryłam też, że dzieci nie śpią tylko się ładują. Nie poddałam się jednak i myślę, że( raz z lepszym a raz z gorszym skutkiem) walczyłam o siebie i swoje miejsce w domu.


Może Cię też zainteresować: Złodzieje czasu. sprawdź kto kradnie Twój czas.


Będąc teraz już mamą dwójki Brzdąców jest dużo łatwiej. Wiadomo, doświadczenie robi swoje. Wypracowałam pewne zasady, rutyny, które pozwalają mi się odnaleźć. I przede wszystkim odpuściłam marzenia o idealnym dniu. Dopiero teraz zaczęłam tak naprawdę doceniać, że jestem mamą i mogę być ze swoim maleństwem w domu. Cieszę się tymi chwilami i czerpię z nich tyle ile się tylko da. Na posprzątany dom i poukładane życie przyjdzie jeszcze czas.

Czy można łączyć pracę zawodową z opieką nad niemowlakiem? Na pewno można próbować. Przy odrobinie samozaparcia i sporej dawce organizacji jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko. To właśnie będąc na urlopie macierzyńskim pisałam i broniłam pracę magisterską. To właśnie teraz, posiadając już dwójkę dzieci podjęłam się prowadzić blog, który w prawdzie jest dla mnie odskocznią. Pochłania jednak sporą część czasu.

Jeżeli mogłabym udzielić Ci kilku rad, jak przeżyć urlop macierzyński i nie zwariować to na pewno:

 1. Nie planuj zbyt szczegółowo następnego dnia. Przy dziecku szczegółowe plany nie działają.
 2. Dużo lepszym rozwiązanie jest określenie kilku rzeczy, które musisz wykonać następnego dnia( najlepiej 2-3).
 3. Bądź dla siebie wyrozumiała, pozwól sobie na niedoskonałości.
 4. Pamiętaj: brak bałaganu nie jest wyznacznikiem szczęścia, dużo lepszy jest uśmiech Twojego dziecka.
 5. Korzystaj z pomocy innych, nie musisz być Zosią Samosią.
 6. Kochaj, śmiej się, przytulaj i łap te wszystkie ulotne chwile. Jeszcze będziesz za nimi tęsknić, gdy już wrócisz do pracy.

A jak Wy spędzacie swój urlop macierzyński?


Zobacz też:

Please follow and like us:

2 thoughts on “Urlop macierzyński- prawdy i mity

 1. Bardzo fajny i przydatny artykuł. Mnie się już nie przyda, ale przyznam że warto sobie odpuścić marzenia o idealnym dniu. Macierzyństwo uczy wiele i warto cieszyć się z tego co jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *