www.home-life-balance.pl

Motywacja- Gdzie szukać motywacji? 7 sposobów jak ją znaleźć.

Do tematu motywacji podchodziłam już kilkukrotnie. Za każdym razem kończyło się podobnie. Niby post gotowy. Niby sposoby jak się zmotywować do działania podane. Niby wszystko gra, ale jednak pozostaje mały niedosyt. Wewnętrznie czułam, że bawię się w ponowne wynajdywanie koła- tekstów o motywacji powstało już setki jak nie tysiące. Motywacja jest jednak nadal najczęściej pojawiającym się hasłem w wyszukiwarce Google. Dlaczego? Skoro już wszystko na ten temat napisano i powiedziano?

Celem mojego bloga nie jest pisanie o tym co już wszyscy wiedzą. Chcę tworzyć dla Was teksty, które wniosą do Waszego życia powiew świeżości, który: otworzy Wam oczy, zainspiruje, pokaże że można żyć i funkcjonować inaczej tylko po to by odnaleźć szczęście. Jeżeli więc:

Jedynym co ostatnio chcesz robić w życiu jest tylko i wyłącznie leżenie z pilotem w ręce na kanapie i oglądanie Netflix, to dobrze trafiłaś. Dzisiaj porozmawiamy o motywacji. O tym czym jest motywacja? Do czego jest nam potrzebna i w końcu gdzie jej szukać, gdy ogarnia nas wszechogarniające lenistwo? To tekst właśnie dla Ciebie.

Dowiesz się z niego o tym:

Motywacja jest jednym z najczęstszych wpisywanych haseł w wyszukiwarce Google. Wraz z nowym rokiem wszyscy pragniemy pozytywnych zmian. Ubiegły 2020 rok pokazał nam szczególnie, że jesteśmy sami odpowiedzialni za swoje szczęście. Tylko dzięki odpowiedniej motywacji jesteśmy w stanie osiągać swoje cele. Wszyscy chcemy czuć się zmotywowani, wszyscy jej potrzebujemy.

Czym jest motywacja?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie Co to jest motywacja? Samo słowo motywacja pochodzi z łaciny:  motivus „ruchomy” od motus „ruch”. Jest zatem  impulsem, który skłania nas do zmiany swojej rzeczywistości. Jest procesem psychologicznym, który reguluje nasze zachowanie tak, abyśmy chcieli osiągnąć założony przez siebie cel. Daje ludziom energię do działania zarówno w sposób świadomy( gdy wiemy co i w jaki sposób chcemy osiągnąć) jak i nieświadomy( dzieje się to samoistnie ). U podstaw motywacji leżą potrzeby:

  • biologiczne
  • bezpieczeństwa
  • samorealizacji
  • miłości
  • przynależności.

Generalnie istnieją cztery rodzaje motywacji:

Wewnętrzna– pochodząca z wnętrza siebie. Wiemy, że coś nas irytuje lub mamy jakieś marzenie i sami decydujemy podjąć pewne kroki w kierunku zmian. Chcemy osiągnąć swój cel. Dążymy do niego i ztąd czerpiemy energię do podejmowania działań.

Zewnętrzna– gdy coś lub ktoś przyczynia się do naszej decyzji o podjęciu działań. Może motywuje Cię pracodawca, albo perspektywa czegoś atrakcyjnego? Zazwyczaj motywacja zewnętrzna wiąże się ze stosowaniem nagród i kar.

Motywacja pozytywna, polegająca na dążeniu do nagród. Wyobrażamy sobie idealny stan w przyszłości i do tego dążymy. Może do pracy motywuje Cię podwyżka? albo perspektywa awansu?

Motywacja negatywna, w przeciwieństwie do pozytywnej w tym przypadku dążymy do uniknięcia kary. np. wiesz, że w firmie szykują się zwolnienia i z lęku przed utratą pracy motywujesz się do cięższej pracy, by zachować swoje stanowisko.

www.home-life-balance.pl
Zdjęcie autorstwa Nina Uhlíková z Pexels

Do czego potrzebna jest nam motywacja?

Najprościej rzecz ujmując do wstania z kanapy i działania. Motywacja ściśle związana jest z impulsem. Impulsem motywacyjnym może być wszystko. Tak naprawdę, każdy z nas wie co mu w życiu przeszkadza, albo czego od życia oczekuje. Jeżeli Ci coś przeszkadza?- zmień to. Jeżeli o czymś marzysz? – zacznij spełniać marzenia. Bez zaistnienia impulsu motywacyjnego nie możemy wyznaczyć sobie celów na przyszłość. Te z kolei sprawiają, że mamy ochotę wstać z kanapy i działać. Motywacja jest niezbędna, aby osiągnięcie celu było w ogóle możliwe.

Każdego roku średnio co 4 Polak tworzy listę postanowień noworocznych. Z czego tylko niecałe 8% realizuje te postanowienia. Co z pozostałymi 92%? Najzwyczajniej w świecie brakuje im motywacji. Dlaczego? Prawdopodobnie najczęściej wynika to z faktu iż sami nie wiedzą czego tak naprawdę chcą i czego oczekują od życia.


Zobacz też: 4 Przyczyny, dlaczego wciąż nie dotrzymujesz noworocznych postanowień i 6 sposobów jak to naprawić.


Czy sama motywacja wystarczy?

Klucz do zmiany tkwi w sposobie naszego myślenia. Każda zmiana zaczyna się w głowie. Jeżeli nie będziesz w 100% pewna tego czego chcesz to na jak długo wystarczy Ci motywacji? Tydzień? Dwa? Codziennie będziesz się katować i przymuszać do robienia rzeczy, której słuszności nie jesteś pewna. W końcu zrezygnujesz, a to z kolei przyczyni się do obniżenia poczucia własnej wartości.

Najczęstszym popełnianym błędem jest brak dzielenia życia na obszary i wyznaczanie celów w każdym z tych obszarów. Najpierw jednak musimy poświęcić chwilę na rozmowę z samym sobą i zastanowić się jak wygląda nasze życie, co nam w nim przeszkadza, co chcielibyśmy zmienić i w końcu jak chcemy by wyglądało nasze życie w przyszłości? Snując plany na przyszłość powinniśmy się skupić indywidualnie na każdym z obszarów naszego życia. Osobno rozpatrując życie prywatne, uczuciowe, zawodowe, nasz wygląd fizyczny. Znając swoje potrzeby możemy stworzyć cele, które będziemy chcieli zrealizować. Cele muszą być realne i na tyle ambitne, że cały czas będziemy czuli chęć by je realizować. Zbyt łatwe do osiągnięcia nie będą dla nas wyzwaniem i szybko się znudzimy.


Przeczytaj też: WOOP- zaprogramuj się na sukces.


Najważniejsze w dążeniu do realizacji celów jest przekonanie, że są one dla Nas bardzo ważne i cenne a ich osiągnięcie zaspokoi nasze potrzeby. Wiara w realizację założonego celu jest kluczowa. Bez niej nasza motywacja szybko topnieje i przy pierwszym problemie znika. Dlatego też powinniśmy się skupić nie tyle na rzeczy, którą chcemy mieć lub osiągnąć, a właśnie na wewnętrznych potrzebach dlaczego chcemy coś mieć czy też dlaczego chcemy coś osiągnąć.

Zastanówmy się: Z nowym rokiem sporo z nas postanawia, że schudnie. Ustalamy sobie ten cel i codziennie walczymy z samym ze sobą na macie. Na jak długo starczy Wam motywacji? Zazwyczaj pierwsze zniechęcenie przychodzi po tygodniu, dwóch. Zaczynamy męczyć się dietą, nie mamy siły aby rozłożyć matę. Zamiast euforii czujemy tylko zakwasy i zrezygnowanie. W końcu sięgamy po tabliczkę czekolady i rozsiadamy się przed TV. A gdybyśmy najpierw zastanowili się dlaczego chcemy schudnąć? Czy od tego zależy nasze zdrowie? Czy może teraz nie czujemy się atrakcyjnie?

Nagle okaże się, że chęć schudnięcia jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Znacznie większym problemem jest dla nas brak samoakceptacji, niska samoocena, problemy z kontaktami z innymi ludźmi czy nawet brak wiary w siebie. Jeżeli uświadomimy sobie nasze prawdziwe potrzeby będziemy mogli dużo skuteczniej zaplanować kolejne kroki. Nasza lista planów noworocznych ulegnie zmianie a chęć schudnięcia nie będzie celem tylko jednym z kroków do budowania swojego poczucia wartości.

Takie podejście do tematu pozwoli nam nie poddawać się niepowodzeniom i codziennie będzie źródłem naszej motywacji.

Musimy zapamiętać, że cel który osiągniemy jest tylko momentem. Chwilą, która daje nam ulotną satysfakcję. Na pewno znasz ten stan kiedy w końcu udało Ci się zrealizować marzenie. Czułaś się wtedy spełniona i szczęśliwa, dumna że Ci się udało. Jednak stan euforii nie trwał długo, po tygodniu czy dwóch zaczęłaś czuć wewnętrzny dyskomfort. Zaczęłaś czuć, że czegoś Ci brakuje. Dużo ważniejsze od realizacji celu jest droga, którą musimy pokonać.

Jak utrzymać motywacje na wysokim poziomie? Tak, aby zawsze czuć wiatr w żaglach? I codziennie rano budzić się z energią do działania? Długo szukałam różnych technik, które mogły by sprawdzić się w realnym świecie. Poniżej przedstawiam Wam:

7 sposobów na to jak znaleźć i utrzymać swoją motywację.

1. Wyznaczaj cele.

Określanie celów jest kluczowe w utrzymaniu odpowiedniego poziomu motywacji. Najprościej będzie spisać ich na kartce. Pamiętaj aby cele były realne do zrealizowania. Pamiętaj, nie mogą być zbyt trudne i zbyt łatwe do realizacji. Gdy o nich myślimy powinniśmy czuć nutkę wyzwania, jednak cały czas mieć możliwość ich realizacji. Powinny być podzielone ze względu na sektory życia i umiejscowione w czasie. To wyznaczy nam horyzont i da siłę napędową do działania.

2. Wizualizacja

Wizualizuj swoje marzenia. Wyobraź sobie to co chcesz osiągnąć. Poczuj się jakbyś już to osiągnęła. Zapamiętaj to uczucie, otwórz oczy i walcz o siebie.

3. Ułóż plan

Punkty 2 i 3 nie przypominają Ci czegoś? Jeżeli tak to cieszę się bardzo. Jeżeli jeszcze nie to zapraszam do artykułu o technice WOOP, gdzie opisana jest technika skutecznego realizowania celu. Wracam do niej regularnie z jednego powodu- bo działa.

Większe projekty dziel na mniejsze. Nadawaj poszczególnym etapom ramy czasowe, monitoruj postępy.

4. Myśl pozytywnie

Grunt to pozytywne nastawienie. Jeżeli kolejny raz myślisz sobie, że na pewno Ci się nie uda, to jak masz czuć się zmotywowana? Porzuć pesymizm i zacznij myśleć pozytywnie. Pozbądź się ze swojego otoczenia ludzi, którzy podcinają Ci skrzydła. Uwierz w swój sukces. Pozytywne myślenie przyciąga do nas pozytywne zdarzenia. Niech nad Twoim niebem zaświeci słońce i nie pozwól go nikomu przysłonić chmurami.

5. Szukaj inspiracji

Szukaj osób, którymi możesz się zainspirować. Każdy jakoś zaczynał, nawet osoby, które teraz są na świeczniku, kiedyś stawiały pierwszy krok tak jak Ty teraz. Poszukaj ich w swoim otoczeniu, ale też wśród ludzi którzy osiągnęli już swój sukces. Czytaj motywujące historie, słuchaj inspirującej muzyki. Może udasz się w daleką podróż by zrozumieć siebie? 

6. Nie bój się

Porzuć lęk przed niepowodzeniami. Aby odnieść sukces musimy założyć, że porażka jest elementem nauki. Spójrzmy na dzieci. Co by było gdyby Maluchy, po pierwszej nieudanej  próbie nauki chodzenia poddawały się? Dzieci są świetnym przykładem na to, że w życiu nie należy się poddawać, a lęk nie może przejmować nad nami kontroli. Aby coś uzyskać musimy coś dać w zamian. Wyjście z naszej własnej strefy komfortu może być dla nas bardzo korzystnym działaniem.

7. Szukaj wsparcia wśród bliskich.

Człowiek jest istotą stadną, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje innych ludzi. To dzięki nim szukamy kolejnych celów, chcemy uzyskać ich akceptację i aprobatę. Poczuć, że jesteśmy kimś wartościowym. Zwykle przeglądamy się w oczach innych. Otaczajmy się więc osobami, które codziennie dmuchają w nasze żagle i wspierają w trudnych chwilach. Odsuwajmy od siebie negatywną energię i pesymistów. Panom i Paniom ” życzliwym” też podziękujmy. Zerwanie toksycznych relacji może okazać się przełomowe dla naszego życia.

www.home-life-balance.pl
Zdjęcie autorstwa Olenka Sergienko z Pexels

Mam nadzieję, że udało mi się Wam przekonać do ruszenia z miejsca i działania. Jakie są Wasze sposoby na lenia? Jak się motywujecie? Dajcie znać w komentarzu.


Zobacz też:

Please follow and like us:

1 thought on “Motywacja- Gdzie szukać motywacji? 7 sposobów jak ją znaleźć.

  1. Dla mnie najważniejsze jest to, aby móc zmotywować sama siebie. Często ludzie potrzebują innych, aby zmienić dietę, czy podjąć aktywność fizyczną, co jeśli zostaniesz sam?… samo motywacja, przełamywanie siebie i własnych słabości… to kształtuje nasz charakter i naszą osobowość. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *