www.home-life-balance.pl

4 Przyczyny, dlaczego wciąż nie dotrzymujesz noworocznych postanowień i 6 sposobów jak to naprawić.

 1. Czym są postanowienia i dlaczego wiążą się z Nowym Rokiem?
 2. Czego najczęściej dotyczą postanowienia noworoczne?
 3. Dlaczego nie dotrzymujemy naszych noworocznych zamiarów? 4 główne powody.
 4. Jak więc wytrwać?
 5. Co zrobić w razie wpadki?
 6. Jak formułować postanowienia noworoczne, aby były dla nas przekonywujące?
 7. WOOP- nastrój się na sukces.
www.home-life-balance.pl

Czym są postanowienia i dlaczego wiążą się z Nowym Rokiem?

Rok 2020 powoli dobiega końca. W tym roku cieszymy się z tego powodu bardziej niż w poprzednich latach. Mijający rok zdecydowanie nas nie rozpieszczał, dlatego też każdy z nas czeka na rok 2021 z utęsknieniem. Liczymy na nowe rozdanie, nowy początek.

Podobnie jest z postanowieniami noworocznymi. Nowy Rok wielu z nas utożsamiam z szansą na rozpoczęcie nowego życia. Na początku roku czujemy się Panami swojego życia i czasu, układamy w głowie kolejne sukcesy, jakie osiągniemy w nowym roku. Sam fakt, zakładania, że od 1 stycznia zaczynamy zmieniać swoje życie, jest niczym innym jak odpowiedzią naszej podświadomości na nadejście Nowego Roku.

Dlaczego więc u większości z nas plany pozostają w sferze planów a ich realizacja nigdy nie następuje?

Czego najczęściej dotyczą postanowienia noworoczne?

W pierwszej kolejności, przyjrzyjmy się teraz naszym postanowieniom. Popatrzcie na swoje plany na ten rok. Przypomnijcie sobie te z zeszłego roku. Nie brzmią podobnie? Większość z nas zakłada, że wraz ze świtem 1 stycznia odmieni swoje życie i gruntownie odmieni swoje myślenie. Na naszych listach postanowień- celów królują stwierdzenia: schudnę, zacznę ćwiczyć, zmienię pracę, odnajdę miłość, nauczę się nowego języka. Nie brakuje też stwierdzeń: wyjadę za granicę, wybuduje dom.

Skoro jesteśmy zdecydowani na zmiany? Czujemy się na maksa zmotywowani do działania, dlaczego na listach postanowień noworocznych zmieniamy tylko daty?

Dlaczego nie dotrzymujemy naszych noworocznych zamiarów? 4 główne powody.

www.home-life-balance.pl

EMOCJE

Pierwszym z powodów, dla którego co roku odnosimy klęskę są emocje. Tworząc postanowienia jesteśmy podekscytowani nadchodzącymi zmianami. Z radością żegnamy się z naszym starym życiem żeby w trakcie Sylwestra przeskoczyć do całkiem nowej rzeczywistości, gdzie diametralnie zmieniamy nasze zachowanie. I tak oto z planów, ” Od 1 stycznia zaczynam regularnie biegać” Nie wychodzi nic. Dlaczego? To oczywiste, że w Nowy Rok jesteśmy zmęczeni sylwestrowymi wojażami, po za tym temperatura na zewnątrz nie sprzyja. Przekładamy więc to nasze postanowienie na tzw. ” Jutro „, które nie nadchodzi. Nasz entuzjazm zanika a jego miejsce zajmuje zrezygnowanie.

BRAK CIERPLIWOŚCI

Po drugie decydując się na zmiany zwykle chcemy szybko zmienić to co nas najbardziej w naszym życiu denerwuje. Oczekujemy szybkich efektów. Prawda jest taka, że nie można spodziewać się, że po jednym treningu schudniemy 10 kg, a po godzinie nauki nowego języka, będziemy nim bez przeszkód władać. Na efekty trzeba zwykle długo czekać.

ZBYT WYSOKIE WYMAGANIA

Tu dochodzimy do trzeciego powodu, dla którego nie udaje nam się dotrzymać postanowień noworocznych. Często przeceniamy swoje możliwości i podejmujemy się wyzwań, które nas przerastają. Gdy orientujemy się, że zawodzimy, poddajemy się i przestajemy ufać w sukces.

BRAK SILNEJ WOLI

Po czwarte, zbyt dużo zostawiamy naszej silnej woli. Zdajemy się na nią i ufamy, że jesteśmy w stanie, z dnia na dzień zerwać ze swoimi starymi przyzwyczajeniami. Wierzymy, że mamy tak silną wolę, że na pewno się uda. Niestety, nasza silna wola topnieje, wraz z ilością pojawiających się problemów. Przestajemy się pilnować i wkrótce z nasze postanowienia noworoczne pozostają w sferze marzeń. Tymczasem aby osiągnąć sukces konieczna jest konsekwencja, wyrobienie u siebie nawyku, który pozwoli nam na prawdę zmienić życie.

Należy pamiętać, że siła postanowień nie leży w szybkich efektach, tylko w zmianie sposobu myślenia.

Jak więc wytrwać?

Skoro wiemy już, jakie błędy popełniamy, czas na konkretne rozwiązania. Poniżej przedstawiam Wam 6 sposobów na planowanie

1. Planuj realnie

Zadbaj o to by zamierzony przez Ciebie cel był w zasięgu Twoich możliwości. Zamiast planować „W styczniu schudnę 15 kg” , postanów, że „od stycznia zaczniesz ćwiczyć 3 razy w tygodniu”.

2. Duże wyzwania dziel na mniejsze cele, które stopniowo realizuj.

3. Plany układaj z zamiarem wyrobienia u siebie nawyku.

4. Zmieniaj tylko to nad czym masz kontrolę.

5. Przygotuj się na różne opcje.

Powinniśmy ułatwiać sobie to co jest dla nas łatwe, a utrudniajmy rzeczy dla nas trudne.

6. Unikaj pokus.

Ok. Mówi się łatwo, ale nawet jeżeli wdrożymy w życie poszczególne punkty to musimy liczyć się z tym, że możemy zaliczyć wpadkę.

7.Poszukaj wsparcia wśród bliskich.

Podziel się z nimi swoimi planami. W Twoim otoczeniu z pewnością, są ludzie którzy pomogą Ci walczyć o swoje marzenia i wesprą w trudnych chwilach.


Co w razie wpadki?

Spokojnie wpadka to nie koniec świata. Pamiętajcie nie od razu Rzym zbudowano. Musimy liczyć się z faktem, że na naszej super zaplanowanej ścieżce pojawią się przeszkody. Najważniejszym jest przyznanie się do porażki, akceptacja naszych słabości i szybki powrót to realizacji planów. Nie obwiniajmy się, nie rozmyślajmy nad tym co się stało, tylko szybko bierzmy się do pracy i realizujmy nasze marzenia.


Na koniec pokażę Wam, w jaki sposób tworzyć nasze noworoczne plany i strategię ich realizacji, oraz przedstawię technikę, która z pewnością Wam w tym pomoże. 

Jak formułować postanowienia noworoczne, aby były dla nas przekonywujące?

www.home-life-balance.pl
 1. Zastanów się i poświęć czas na zaplanowanie wszystkiego.
 2. Przypatrz się zeszłorocznym planom i je zweryfikuj. Zastanów się, dlaczego ostatnio nie udało Ci się zrealizować planów? Wyciągnij wnioski.
 3. Zastanów się co jest dla Ciebie naprawdę istotne i do tego się przyłóż.
 4. Nie zastanawiaj się zbyt długo, śpisz na kartce wszystkie swoje plany i marzenia, które przyjdą Ci do głowy.

WOOP- nastrój się na sukces.

Jej twórcą jest profesor psychologii Uniwersytetu Nowojorskiego – Gabriele Oettingen. Nazwa pochodzi od akronimu angielskich słów:

 • Wish ( cel, życzenie)
 • Outcome( pożądany wynik)
 • Obstacle( przeszkody)
 • Plan( plan)

WOOP jest potężnym narzędziem służącym do programowania naszej podświadomości, tak aby dążyła do realizacji celu. Pozwala osiągnąć naprawdę, każdy cel, bez względu na jego rozmiar czy czas trwania. Metoda ta uczy nas wyobrażać sobie wymarzony stan w przyszłości, dzięki czemu nasza motywacja cały czas pozostaje na wysokim poziomie. W skrócie, dzięki tej technice poprzez nastawianie się na sukces, zmieniamy nasze zachowanie. Jak to działa?

 1. W pierwszym kroku wyobrażamy sobie idealny stan w przyszłości, który chcemy osiągnąć.
 2. Następnie uświadamiamy sobie jakie zyski, korzyści otrzymamy, gdy zrealizujemy marzenie.
 3. W kolejnym kroku musimy zidentyfikować wszystkie potencjalne przeszkody, które stoją nam na drodze do realizacji celu. To bardzo ważny punkt zadania, należy się do niego solidnie przyłożyć.
 4. Gdy wiemy jakie przeszkody mogą nam stać na drodze do sukcesu, pozostaje nam tylko przygotować odpowiednie plany awaryjne na wypadek wystąpienia któregokolwiek problemu i się go trzymać.

Jest to naprawdę interesująca metoda pomagająca w realizacji marzeń. Uświadamia nam, że nie ma rzeczy nie możliwych, pomaga przezwyciężać trudne chwile i wzmacnia wiarę w sukces.  Jeżeli chcecie to przygotuję na temat tej techniki osobny post, w którym pokażę Wam jak zastosować ją w  praktyce.

Jak widzicie Rok 2021 może się okazać idealną okazją do zmiany swojego życia. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik chociaż odrobinę przybliżył Was do realizacji Waszych marzeń. Interesuje mnie Wasze podejście do noworocznych planów? Planujecie? Realizujecie? Dajcie znać w komentarzach.


Zobacz też:

Please follow and like us:

5 thoughts on “4 Przyczyny, dlaczego wciąż nie dotrzymujesz noworocznych postanowień i 6 sposobów jak to naprawić.

 1. Ja nauczyłam się, że najlepszym sposobem aby zrealizować swoje plany jest nic nie planować. To najlepiej sprawdza się w moim przypadku, staram się podchodzić do postanowień na luzie i nie wymagać od siebie za dużo i naraz bo wtedy nigdy nie wychodzi! 🙂

 2. Dobrze powiedziane. Dlatego ja w tym roku nie dodaje posta z planami ani podsumowaniem tylko idę do przodu i robię. Szczęśliwego Nowego Roku!

  blogyoutube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *